Zawód trenera personalnego zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Trenowanie podopiecznych stało się przede wszystkim stylem życia. Zobacz, jakie korzyści niesie bycie trenerem personalnym. Dlaczego ten zawód jest tak pożądany?

Must be – czyli dlaczego chcesz być trenerem personalnym?

Powstał mit na temat łatwych i szybkich zarobków trenera personalnego. I to jedna z pierwszych korzyści, o których myśli się w kontekście tego zawodu. Jest w tym wiele racji – popularni trenerzy osobiści zarabiają naprawdę dobre pieniądze. Jest to także ciężka – choć przyjemna – praca. Głównym zadaniem trenera personalnego jest prowadzenie podopiecznego w kierunku osiągnięcia określonego celu treningów. Poza tym ma on na głowie układanie planów, umawianie treningów, układanie kalendarza, reklamowanie się… Dlaczego więc bycie trenerem jest fajne, skoro wymaga tak wiele wysiłku?

Trener personalny to styl życia

Większość trenerów personalnych to trenerzy z powołania. Kochają swoją pracę i cały czas się doskonalą. A jednocześnie odczuwają ogromną przyjemność z tego, czym się zajmują. Co więcej, mogą pochwalić się doskonałym zdrowiem i nienagannym wyglądem. Trenują przecież niemal codziennie. Praca trenerów personalnych polega też na motywowaniu podopiecznych. Tym samym nie znika również ich motywacja do ćwiczeń. I podczas swojej pracy mogą jednocześnie udoskonalać siebie. Kto nie chciałby takiego zajęcia?

Trenerzy personalni są bardzo społeczni. Ogromne znaczenie ma przecież dbanie o klienta i pielęgnowanie relacji. Treningi zyskują więc również wymiar towarzyski. Samo przebywanie z innymi osobami wyjątkowo poprawia nastrój i uprzyjemnia pracę.

Zawód trener – zawód profesjonalista

Trener personalny to modne stanowisko pracy. Wiele osób nie docenia jednak nakładu pracy, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie tego zawodu. Trenowanie innych wymaga przecież kondycji, zdrowia, wysokiego poziomu wytrenowania, formy… A przede wszystkim – ogromne znaczenia mają dodatkowe kursy i szkolenia dla trenerów personalnych. Ten zawód jest więc ciągłym rozwojem własnych umiejętności. Dzięki kursom trener może stale się rozwijać i jednocześnie zarabiać pieniądze. Aby zdobyć klientów, trener personalny musi być profesjonalistą. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na AWF-e we Wrocławiu, społeczeństwo coraz lepiej ocenia zawód trenera personalnego. Co więcej – trener staje się autorytetem moralnym. I to postrzeganie trenerów personalnych cały czas zyskuje na sile. W tych samych badaniach respondenci mówią o pożądanych cechach trenera personalnego.

Trener personalny – kim on właściwie jest?

Jako że zawód trenera staje się coraz bardziej popularny – pojawia się także coraz więcej analiz i badań na ten temat. Z raportu wynika, że przeciętny trener personalny to młody mężczyzna z ponad dwuletnim stażem pracy. Zarabia średnio nieco ponad 80 zł za trening, a jego stawka godzinowa wynosi niecałe 60 zł. Warto jednak wspomnieć, że więcej niż połowa trenerów personalnych zarabia miesięcznie mniej niż 3000 zł. Te badania pokazują jednak stereotypowego trenera personalnego. W praktyce może to być człowiek w każdym wieku (oczywiście dorosły), każdej płci i o każdym statusie społecznym.

Czy bycie trenerem personalnym jest najlepszym zawodem?

Na to pytanie odpowiedzi mogą być różne. Na pewno praca trenera personalnego jest doskonałym zajęciem dla osób kochających sport. Bo jest to przecież jednocześnie przyjemność i praca zawodowa. Nie każdy jest jednak w stanie wytrzymać presję i natłok obowiązków. Zawód trenera wiąże się przecież z ogromną odpowiedzialnością za podopiecznych. I za osiąganie ich celów treningowych. Ostatecznie każdy wybiera przecież zawód, który sprawia mu największą przyjemność. A bycie trenerem personalnym jest wyjątkowo przyjemnym zajęciem.