Sport to zdrowie i z tym pojęciem nikt z nas na pewno nie będzie polemizował. My w tym miejscu jednakże nie będziemy chcieli obalać jakichś twierdzeń i mitów, ale chcemy wskazać na znaczenie suplementów diety w życiu sportowców. Mowa w głównej mierze o sportowcach amatorach, w odniesieniu do których suplementacja ma zupełnie inny wymiar niż w przypadku sportu zawodowego.

Wybierz cel i adekwatny suplement

Zanim sięgniemy po jakikolwiek suplement diety, musimy wpierw postawić sobie bardzo konkretny cel do osiągnięcia. Jeśli go mamy, jeśli ustalimy sobie konkretny plan treningowy, to wówczas możemy pomyśleć o suplementach. Na pewno rynek w tym względzie daje nam bardzo wiele różnych możliwości, na pewno rynek w tym względzie proponuje nam bardzo wiele produktów, aczkolwiek nie każdy z nich będzie tym właściwym. Podstawą w naszej sportowej codzienności na pewno jest trening oraz dieta. Suplementy diety to uzupełnienie. W początkowej fazie ćwiczeń nie musimy po nie sięgać, a jeśli nawet, to mogą to być suplementy witaminowe. Jeśli chodzi o te wspomagające przyrost masy mięśniowej, wzrost siły, wydolności czy też innych parametrów fizycznych, to na pewno w początkowej fazie naszych ćwiczeń nic nam one nie dadzą.

Sport bez odżywek?

Bez sportowych odżywek również będziemy osiągać te same rezultaty, tak samo dobre rezultaty. W późniejszej fazie jak najbardziej warto postawić na uzupełnienie naszej diety owymi suplementami, aczkolwiek w ich doborze powinniśmy zachować pewien umiar, powinniśmy sięgać po produkty sprawdzone, po produkty bezpieczne, które były wypróbowane przez wiele osób, których pochodzenie jest dla nas wiadome i tym samym mamy pewność co do ich działania. Można tutaj mówić o aminokwasach BCAA, można mówić o odżywkach białkowych, można mówić o beta alaninie, o kreatynie. Te suplementy diety będą dla nas w pełni bezpieczne i w odniesieniu do nich możemy mieć pewność, że będą na nas wpływać tylko i wyłącznie w sposób pozytywny. Tym samym są to produkty, którymi można bezpiecznie się wspomagać w swojej codzienności sportowej.