Początki treningu siłowego często bywają ciężkie. Nie chodzi jednak o to, że ciało nie jest przywykłe do wysiłku. Chodzi o fakt, że aby trenować dobrze, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną. Zrozumienie pewnych biologicznych podstaw fizjologii człowieka jest konieczna do tego, aby trenować w odpowiedni sposób.

Trening i wiedza

Nie chodzi tu wyłącznie o technikę podczas wykonywania ćwiczeń, lecz również o wiedzę z zakresu odpowiedniej, efektywnej suplementacji i diety. Pozwala to na osiągnięcie lepszych wyników w krótszym czasie, a co za tym idzie szybsze zrealizowanie celów. Jeżeli chcemy poprawić kondycję, zrzucić nieco zbędnych kilogramów tworzonych przez tłuszcz, poprawić swoją siłę czy zwiększyć masę mięśniową, dobrze jest przed wybraniem się na siłownię najpierw przyswoić sobie nieco wiedzy teoretycznej.

Procesy anaboliczne i kataboliczne

Jednym z podstawowych zagadnień z jakimi się spotkamy, a które są absolutnie niezbędne do przyswojenia, jest zrozumienie znaczenia procesów katabolicznych i anabolicznych. Przyda się to w walce o odpowiednią sylwetkę. Zdrowy człowiek musi przestrzegać odpowiedniej diety, która zaspokoi jego potrzeby. Przy zachowaniu odpowiedniego bilansu kalorycznego spalanie tkanki tłuszczowej powinno być mniej więcej adekwatne do jej przyrostu. W takiej sytuacji utrzymujemy stabilną wagę i wygląd.

Większe obciążenie organizmu

Inaczej rzecz wygląda w przypadku sportowców i kulturystów. Chcą oni zbudować większą ilość tkanki mięśniowej, lub przygotować swój organizm fizycznie do nadchodzącego sezonu i związanych z nim wysiłków. W takim wypadku ważniejsze są procesy przyrostu tkanek w organizmie, czyli procesy anaboliczne. Przyrost masy powinien być większy, niż jej spalanie (katabolizm).

Suplementy diety – istotna pomoc

Zdrowy przyrost tkanki mięśniowej nie jest jedynie suchym „pompowaniem” mięśni. Chodzi o coś więcej. W grę wchodzi funkcjonowanie organizmu jako jednej całości. Przy zastosowaniu odpowiednich odżywek i suplementacji kluczowych dla działania mięśni substancji nie tylko zyskujemy „suchy” mięsień, lecz również odpowiednią dawkę energii i siłę. Nasze ciało jest jak jeden wielki tygiel, w którym łączą się różne związki chemiczne. W przypadku niedoboru lub nadmiaru niektórych możemy liczyć się z negatywnymi konsekwencjami.

Pamiętajmy aby zachować umiar

Suplementy stworzone są nie tylko po to, aby uzupełniać braki potrzebnych substancji, lecz również w tym celu, aby zwiększyć szybkość i efektywność działania tych pożytecznych. Pamiętajmy jednak, że najważniejszą kwestią jest zachowanie odpowiedniej diety. Suplementy mogą być oczywiście pomocą, jednak najbardziej liczy się to, co robimy i jak odżywiamy się na co dzień.