Chociaż sport i aktywność fizyczna całkiem słusznie nam się może kojarzyć z czymś pozytywnym, z jednoczesną dbałością o nasze zdrowie, to jednakże z drugiej strony musimy wskazać na to, że jakikolwiek sport to również pewne ryzyko wystąpienia kontuzji. Warto zatem zapytać o to, jak zapobiegać kontuzjom, jak ich unikać, a jeśli nawet wystąpią, to w jaki sposób postępować, aby móc mówić o jak najszybszym powrocie do pełni zdrowia?

Jak się chronić przed kontuzją?

 Jeśli mowa o uprawianiu sportu i jednocześnie też ochronie przed kontuzjami, to na pewno musimy ćwiczyć w sposób racjonalny, musimy ćwiczyć znając swój poziom, znając swoje parametry wytrzymałościowe, wydolnościowe. Nie można podejmować żadnych ćwiczeń, żadnej aktywności fizycznej jeśli nie jesteśmy do niej odpowiednio przygotowani. Bardzo istotnym elementem jest właściwa rozgrzewka, ale niemniej istotne będzie zastosowanie odpowiedniej diety. To od naszego sposobu odżywiania się bardzo wiele zależy, chociaż na pozór jedno z drugim nie powinno mieć nic wspólnego. Oczywiście można powiedzieć, że całkowicie nie można wyeliminować ryzyka wystąpienia jakiejś kontuzji, ale można to ryzyko ograniczyć.

Pierwsza pomoc

Zapytamy w tym miejscu o to, w jaki sposób należy postępować w sytuacji, gdy już zetkniemy się z jakąś kontuzją układu kostnego czy też z kontuzją mięśniową? Na pewno bardzo ważne będzie udanie się do właściwego lekarza, na pewno bardzo ważne będzie to, aby zastosować się do zaleceń owego lekarza oraz oczywiście, aby odpowiednio odpocząć. Tutaj na pewno musi dojść do pełnej regeneracji, aby móc mówić o zdrowym i odpowiedzialnym powrocie do uprawiania danego rodzaju aktywności fizycznej. Jednocześnie też jeśli już wspomnieliśmy o owej regeneracji, to jednocześnie też warto w tym ujęciu wskazać na odpowiedni odpoczynek po wykonanym wysiłku fizycznym. Ów odpoczynek powinien być właściwy zarówno pod względem ilościowym jak i pod względem jakościowym. Jak więc widać, sport to zdrowie, ale aby owo zdrowie było dobre, w sporcie musimy przestrzegać określonych zasad.