Serce to jeden z ważniejszych organów naszego organizmu, co w praktyce oznacza, iż powinniśmy o niego szczególnie zadbać, tak byśmy mogli cieszyć się jego zdrowiem, a co za tym idzie – zdrowiem ogólnym. W tym artykule postaram się przedstawić kilka prostych rad, które pozwolą Wam zadbać o właściwe zdrowie serca.

Kluczowym aspektem w zakresie zdrowia serca jest nasze odżywianie. Krew, która krąży w naszym organizmie odżywia serce, a co za tym idzie – składniki odżywcze, które spożywamy na bieżąco zasilają również ten organ. Odżywianie się w sposób niewłaściwy, np. poprzez spożycie jedzenia fast-food, bogatego w „złe” kwasy tłuszczowe, a ponadto zła makrokompozycja diety przyczyniają się bezpośrednio do zapychania ścian tętnic, co w dłuższym okresie czasu może prowadzić do całkowitego zwężenia światła tętnicy, co z kolei prowadzi do niedotlenienia serca czyli dobrze znanego zawału.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest nasz tryb życia. Serce to mięsień, zaś mięsień, który nie jest trenowany szybko traci swe pożądane właściwości. Jeśli Twój tryb życia jest siedzący, a praca wymaga od Ciebie, abyś przez np. 8h siedział przy biurku, to bardzo zalecanym krokiem jest uprawianie sportu, który ruszy Twoje serce do pracy. Nie muszą być to sporty wyczynowe. Wystarczy, że zapiszesz się na siłownię, wybierzesz się na basen, pójdziesz pobiegać czy chociaż pospacerować – wszystko to pozytywnie wpłynie na zdrowie Twojego serca.

Kwestia którą chciałbym poruszyć to kwestia używek, w postaci np. alkoholu i kawy, które dosłownie „wypłukują” makroskładniki z naszego organizmu, nie pozwalając przy tym na ich prawidłową absorpcję i zasilenie narządów. Kluczowymi minerałami, które wspomagają prace serca, poprzez utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, to magnez i potas. Pamiętaj, że jeśli spożywasz sporą ilość kawy czy alkoholu, możesz cierpieć na niedobory powyższych. Z pomocą przychodzą ogólnodostępne preparaty, które zakupisz w Twojej aptece.

Podsumowując, zdrowie naszego serca, co w przełożeniu oznacza ogólne naszego organizmu, w dużej mierze zależy od naszych codziennych nawyków oraz od konkretnych wyborów, w konkretnych dziedzinach życia. Prawidłowe wybory pomogą cieszyć się zdrowiem i uniknąć nieprzyjemnych skutków chorób serca.