Intensywnie trenujesz? Często miewasz problemy z zakwasami? Cierpisz na bóle przez kilka dni po intensywnym wysiłku? Dzięki tym sposobom pozbędziesz się tego specyficznego rodzaju bólu i rozluźnisz swoje mięśnie. Zobacz jak łatwo można pozbyć się zakwasów.

Czym są zakwasy?

Zakwasy określa się, jako zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który pojawia się po aktywności fizycznej i może trwać nawet kilka dni. Cechuje się specyficznym rodzajem bólu mięśni, i ogranicza nam poruszanie się, a tym samym nie możemy na nowo podjąć treningu sportowego. Najprościej możemy zapobiec zakwasom wykonując rozgrzewkę przed rozpoczęciem treningu, jeśli już jednak zakwasy się pojawiły spróbuj sposobów, aby złagodzić dolegliwości bólowe.

Sok z wiśni sposobem na zakwasy

Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem jest sok z wiśni. Jeśli wypijemy go przed treningiem wówczas skutecznie złagodzi on specyficzny ból mięśni, czyli zakwasy. Dodatkowo ból mięśni znika już po 24 godzinach, jeśli wypijemy sok wiśniowy. Dzieje się tak, dlatego, że zawiera on w swoim składzie dużą zawartość flawonoidów i antocyjanów, które to są związkami o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

Wysoka temperatura w saunie

Sauna cechuje się wysoką temperaturą a tym samym przebywając w niej nasze mięśnie się rozluźniają i redukuje się ich bolesność, która występuje po treningu. Sauna pozytywnie wpływa także na nasze krążenie i dotlenia organizm, dzięki czemu jesteśmy bardziej zrelaksowani.

Basen

Aby pozbyć się zakwasów możemy również udać się na basen. Woda pomaga się zrelaksować, rozluźnia mięśnie. Wedle wielu lekarzy to właśnie kontynuacja ćwiczeń w basenie znakomicie wpływa na szybką reedukację zakwasów.

Szybki prysznic i gorąca kąpiel

Także w warunkach domowych możesz starać się usunąć zakwasy. Przede wszystkim weź prysznic. Jeśli będziesz używać na przemian zimnej oraz ciepłej wody, masaż zrelaksuje twoje ciało i obolałe mięśnie. Warto również rozgrzać mięśnie w gorącej kąpieli, aby szybko poczuć ulgę.

Masaż, leki i maści

Z całą pewnością na zakwasy pomoże masaż. Jeśli będzie on delikatny, równomierny złagodzi ból albowiem sprawi, że mięśnie staną się bardziej rozluźnione. W ostateczności można zastosować również niesteroidowe leki przeciwzapalne. Obecnie w aptece można kupić specjalistyczne żele i maści na ból mięśni, jakie pomogą nam i ukoją ból.