Joga, kojarzona ze spokojem i harmonią osiąganymi dzięki przyjmowaniu odpowiednich pozycji, to doskonała forma aktywności dla każdego. Aby jednak móc prawidłowo i w komfortowy sposób wykonywać ćwiczenia, potrzebna będzie dobra, antypoślizgowa mata do jogi. Źle dobrana może wzbudzać frustrację, a nawet stanowić zagrożenie. Zatem jaką matę wybrać?

Mata do ćwiczeń jogi – na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Maty do ćwiczeń jogi, choć na zdjęciach w sieci mogą wydawać się do siebie podobne, mają różną grubości i długości oraz dodatkowe właściwości, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze. Najważniejsze jest jednak to, by mata do jogi była antypoślizgowa. Tak, byś mógł wygodnie ćwiczyć, nawet mając gołe stopy, bez ryzyka poślizgnięcia się.

Przy wyborze tego akcesorium, poza wcześniej wymienionymi parametrami, istotny jest też materiał, z jakiego wykonana została antypoślizgowa mata do jogi. Czy jest sztuczny, a może naturalny? Jak to się ma do przyczepności maty do podłoża? Ważne jest też, by zakupiony produkt był łatwy w utrzymaniu czystości, amortyzował wstrząsy i – jeśli ma to dla ciebie znaczenie – miał odpowiedni wygląd. Duży wybór produktów znajdziesz na stronie EMPIKu: https://www.empik.com/sport/akcesoria-do-cwiczen/maty,41170312,s.

Rodzaje materiałów antypoślizgowej maty do ćwiczenia jogi

Maty do ćwiczenia jogi są produkowane z różnych materiałów, dlatego warto znać krótką charakterystykę każdego z najpopularniejszych rodzajów, by dobrać sprzęt do swoich potrzeb.

  • Mata do jogi z PVC – czyli najpopularniejszy materiał sztuczny, łatwy w czyszczeniu, jednak ze średnim stopniem antypoślizgowości, dlatego taka mata będzie lepsza dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
  • Kauczukowa mata do jogi – numer jeden pod względem antypoślizgowości, jednak często użytkowana może się szybciej zniszczyć (po ok. 2-3 latach).
  • Mata z TPE – twardy materiał o dobrej przyczepności, z wyczuwalną pod skórą lepką powłoką. Można powiedzieć, że jest czymś pomiędzy kauczukiem a PVC.
  • Mata z naturalnego korka – ten materiał cechuje się właściwościami antybakteryjnymi i wysokim wchłanianiem potu, dlatego na macie z korka możesz wykonywać nawet bardziej dynamiczne ćwiczenia.
  • Mata z mikrofibry – góra jest pokryta miękką, dobrze chłonącą wilgoć tkaniną, a dół najczęściej kauczukiem, który zapewnia właściwości antypoślizgowe.
  • Mata z PU – bardzo delikatne maty, często z domieszką PVC lub kauczuku. Minusem tego materiału jest jego podatność na zarysowania.

Optymalna grubość antypoślizgowej maty do jogi

Antypoślizgowe maty do jogi możesz znaleźć w grubościach od 1 mm (cienkie, sprawdzą się lepiej u zaawansowanych użytkowników), przez standardowe 3-4 mm, aż do 8 mm – te ostatnie zapewniają świetną amortyzację, przez co nadają się nawet do najintensywniejszych ćwiczeń.

Odpowiednio dobrany produkt sprawi, że komfort wykonywania ćwiczeń wzrośnie. Podstawowymi parametrami są oczywiście wspomniane już grubość, długość i materiał, które należy dobrać do własnych preferencji. Jeśli zamierzasz wykonywać treningi poza domem, warto też zwrócić uwagę na fakt, czy mata jest odpowiednio poręczna, oraz dokupić do niej (jeżeli nie ma tego w zestawie) pokrowiec umożliwiający transport.