Zdrowie naszego kręgosłupa jest bardzo ważne – to wiemy doskonale, jednak nada niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w dużej mierze nasza sylwetka leży w naszych rękach. Jeśli natomiast chodzi o sam kręgosłup, to jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy może to doprowadzić najpierw do zwiększenia częstotliwości bóli, a następnie do poważniejszych urazów, czy schorzeń. W związku z tym warto o niego zadbać. Jak się okazuje jednym ze sprawdzonych sposobów może być joga.

Joga – dla ciała i relaksu

Joga to w ostatnich latach bardzo często wybierany sposób aktywności fizycznej. Pytanie, jak wyglądają same ćwiczenia? Te mają rożny stopnień zaawansowania ćwiczącego. Same w sobie natomiast polegają na maksymalnym rozciągnięciu mięśni. Jogę można ćwiczyć z rożnych powodów. Może to być chęć zredukowania tkanki tłuszczowej, wzmocnienia masy mięśniowej, czy prawidłowa kontrola nad oddechem, a skoro o nim mowa, to tu warto wspomnieć, że joga bardzo często wykorzystywana jest jako forma relaksacji zalecana nawet przez terapeutów jako dodatkowy element terapii.

Joga dla pleców

Czyli w tym momencie przejdziemy do ćwiczeń, które pozwolą przede wszystkim na redukcje nieprzyjemnego bólu, oraz usztywnień kręgosłupa.

Bharadvajasana na krześle

poduszki ortopedyczne do siedzenia pod kręgosłupW przypadku tej figury należy siedzieć na krześle bokiem. Warto jednak zachować taką głębokość, aby siedzenie krzesła podpierało większą część uda. Wyciągamy ręce, gdzie prawą łapiemy się za oparcie krzesła, lewą rękę natomiast również kładziemy na oparciu. Następnie bierzemy wdech wciągając kręgosłup, z wydechem natomiast należy skręcać się. Po minucie należy zmienić stronę ćwiczenia.

Virasana – skłon do przodu

Potrzebny Ci będzie koc. Klękając na nim złącz duże palce u stóp, a następnie usiądź na piętach. Kolejny etap, to rozsunięcie kolan w taki sposób, aby tułów zmieścił się między nimi. Kolejno pochylamy się do przodu. Opierając czoło na kocu wyprostuj ręce. Dociśnij mocno pośladki do pięt, w tym samym czasie wyciągnij ręce możliwie jak najbardziej do przodu. To ćwiczenie również wykonuj przez minutę rozciągając się przez cały czas. Czując się w tym ćwiczeniu pewnie możesz sobie ten czas wydłużyć.

Bharadvajasana

W przypadku tego ćwiczenia będą potrzebne Ci dwa koce. Pamiętaj jednak, by najpierw je złożyć, oraz dopilnuj, by znajdowało się około 30 centymetrów od ściany. Siedząc na nich zadbaj, by Twoja prawa stopa leżała na lewej. Następnie robiąc wdech wyciągnij tułów do góry. W tym ćwiczeniu biorą udział również dłonie, gdzie prawą łapiemy się za kolano, lewą natomiast kładziemy na ścianie. Tu z wydechem ponowni wciągamy tułów, a z wydechem skręcaj go. To ćwiczenie również trwa minutę, po czym przełóż się na drugą stronę.

Pasasana

W tym ćwiczeniu należy kucnąć opierając pięty na kocu złożonym w ósemkę. Ponadto należy złączyć stopy. Jeśli chodzi o ręce, to lewą należy położyć na ścianie, poza tym pracy łokieć należy oprzeć poniżej kolana. Z wdechem wciągaj tułów do góry, z wydechem natomiast skręcaj się. Po minucie zmień stronę.