Wakacje to rewelacyjny czas, by rozpocząć przygodę, jaką jest jazda na rolkach. Ładna pogoda i długie dni sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu, a rolki to bardzo przyjemny sport, który możesz wykonywać zarówno w pojedynkę, jak i w większej grupie osób. Każdy początkujący rolkarz zadaje sobie pytanie – jak zacząć? W dzisiejszym wpisie znajdziecie kilka istotnych porad.

1. Najpierw oswój się z rolkami

Pierwsze kroki na rolkach warto wykonać na miękkiej powierzchni – załóż sprzęt, ustaw się na dywanie lub na trawie i wyczuj, w jaki sposób nasze stopy są ułożone wewnątrz rolek. Zrób kilka kroków w założonych rolkach, pamiętaj, aby podłoże do tych pierwszy kroków było stabilne, na pewno nie może być śliskie – najlepiej sprawdzi się dywan. Możesz pomóc sobie krzesłem, podczas wstawania czy wykonywania kroków. Rolki nie mogą być ani a luźne, ani za ciasne – powinny stabilnie trzymać się na stopach, zwłaszcza w kostkach, a jednocześnie nie mogą uciskać palców. Podczas zakupu rolek, trzeba zwrócić uwagę na rozmiar, jakość zapięcia, które powinno solidnie trzymać, a także kółka – ich wielkość oraz materiał, z jakiego zostały wykonane.

2. Znajdź idealne miejsce na pierwsze jazdy i pamiętaj o ochraniaczach

Jazda na rolkach powinna odbywać się po gładkiej powierzchni. Najlepiej sprawdzi się asfalt albo beton. Na początek lepiej znaleźć miejsce, gdzie jest w miarę pusto – im mniej ludzi, samochodów i rowerów, tym lepiej. Nie zapomnij o ochraniaczach, które osłonią ciało w razie upadku. Zastosuj ochraniacze zwłaszcza na kolana, łokcie, nadgarstki i oczywiście kask na głowę. Te gadżety sprawią, że poczujesz się pewniej, a co najważniejsze – będziesz bezpieczniejszy. Jeśli znalazłeś już doskonałe miejsce do spokojnej jazdy na rolkach i założyłeś ochraniacze, to najwyższy czas wykonać pierwsze ruchy na twardej powierzchni. Warto, aby w tych pierwszych chwilach ktoś Ci towarzyszył – w razie czego będziesz miał oparcie.

3. Ułożenie stóp i kolan podczas jazdy

Kiedy już założysz rolki, to ustaw nogi w kształcie litery V – co to dokładnie oznacza? Krótko mówiąc najlepiej zgiąć nogi w kolanach, trzymać pięty blisko, a palce daleko. Jeżeli utrzymujesz już równowagę z założonymi rolkami, to następnym krokiem jest wykonywanie ruchów odpychających – jedną rolkę skieruj do przodu, odepchnij się drugą rolką, a następnie oderwij tę drugą stopę od ziemi i również przesuń ją do przodu, poprzez odepchnięcie się pierwszą rolką. Podczas tych działań cały czas miej na uwadze ułożenie stóp – kształt litery V, a także unikaj stawiania małych kroków.

4. Zatrzymywanie się podczas jazdy na rolkach

W jeździe na rolkach bardzo ważna jest także umiejętność zatrzymywania się. Jak to właściwie zrobić? Najlepiej zbliżyć obie rolki do siebie, a następnie ugiąć kolana i ciężarem ciała docisnąć odrobinę w dół. Taki ruch umożliwi stopniowe wytracenie szybkości. Zawsze możesz także użyć specjalnego hamulca, który jest umieszczony na tyle jednej z rolek. Lekko przesuń stopę do przodu, następnie ugnij kolano w taki sposób, aby mocno docisnąć element hamujący do podłoża. Z biegiem czasu wyczujesz najlepszą opcję hamowania, przez co będziesz to robić szybko i z łatwością.

5. Patrz przed siebie

Jeżdżąc na rolkach, powinieneś patrzeć przed siebie. Często bywa tak, że początkujący rolkarze wciąż patrzą pod nogi. O ile nawierzchnia jest równa, to nie powinno się tak robić. Podczas jazdy na rolkach wzrok powinien być skierowany w kierunku, w którym podążamy. Dlaczego? Pierwszym, najprostszym powodem jest możliwość zderzenia się z kimś lub z czymś, druga kwestia to utrzymanie równowagi – patrząc na wprost, znacznie trudniej ją utracić.

6. Nie jeździj na prostych nogach i nie wyginaj się nadmiernie

Jeżdżąc na rolkach nie powinieneś przesadnie prostować nóg. Muszą one być stale lekko ugięte, co zapewni lepszą amortyzację oraz ułatwi jazdę. Błędem w jeździe na rolkach jest także wykonywanie zbyt intensywnych ruchów tułowia i bioder. Im większe natężenie ruchów, tym trudniej utrzymać równowagę i łatwiej o upadek.

7. Nie przejmuj się upadkami

Każdemu może zdarzyć się upadek. Nie zrażaj się – nikt jeszcze nie nauczył się jazdy na rolkach, jeśli nie zaliczył kilku wywrotek. Lepiej zainwestuj w ochraniacze i kask, by w razie czego osłonić najbardziej narażone na uszkodzenia części ciała. Zanim kupisz swój komplet rolek, radzimy założyć na nogi sprzęt od kogoś znajomego, kto ma taki sam rozmiar stopy, by ostatecznie przekonać się, czy faktycznie ten sport jest tym, który chcemy uprawiać. Na sklepiguana.pl znajdziesz szeroki wybór rolek oraz ochraniaczy i kasków. Cały sprzęt starannie selekcjonujemy zanim trafi do sprzedaży, więc masz pewność, że kupujesz solidne i sprawdzone artykuły.