Jazda na rolkach kojarzy Ci się z szybkim przemieszczaniem się po mieście lub rekreacyjnymi trasami po alejkach parkowych? Rzeczywiście, to popularne sposoby na wykorzystanie tego sprzętu sportowego. Niemniej jednak, w ostatnich latach coraz większe grono zwolenników zyskuje tzw. freestyle slalom. Sprawdź, co to i jak rozpocząć jazdę w tym stylu.

Freestyle slalom to jedna z form inline skatingu, która – choć bardziej zaawansowana niż zwykła jazda rekreacyjna – jest dość bezpieczna i dostępna dla każdego. Na czym polega? Mówiąc najprościej, na wykonywaniu rozmaitych tricków na trasie wyznaczonej za pomocą pachołków lub kolorowych kubeczków. Jakich? Fish, Snake czy Cross to tylko kilka podstawowych. I choć na pierwszy rzut oka wydawać Ci się może, że ta forma jazdy jest trudna – wystarczy trochę treningu i odpowiedni sprzęt, aby wywrzeć wrażenie na znajomych.

Rolki freestyle – czy są naprawdę potrzebne?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak, ale… nie podczas pierwszych prób. Jeżeli jeszcze nie jesteś pewien, czy freestyle slalom to dyscyplina dla Ciebie, spróbuj zapoznać się z nią bliżej, sięgając po rolki fitness, które już masz. Istotne jest, aby:

  • miały krótką szynę,
  • były wyposażone w stosunkowo małe (max. 84 mm) i twarde kółka,
  • miały dobrze dopasowany do Twojej stopy but – który zapewni stopie (zwłaszcza kostce) pełną stabilizację.

Możesz ułożyć kółka w tzw. banan, a więc a wymienić pierwsze i ostatnie na takie o średnicy o 4 mm mniejszej niż pozostałe. Ułatwi to wykonywanie tricków.

Jeżeli po pierwszych próbach jazdy stwierdzisz, że slalomy będą Twoim nowym hobby, czas wyposażyć się w profesjonalny sprzęt. Rolki freestyle:

  • mają krótką szynę – jej długość należy dopasować do długości własnej stopy (np. jeśli nosisz buty 40-41, szyba o długości powyżej 243 cm będzie zbyt długa),
  • wyróżniają się twardymi, mniejszymi kółkami,
  • najczęściej nie mają hamulca,
  • oferują 2 typy butów – standardowy hardboot wybierz wówczas, gdy chcesz na nowych rolkach jeździć również „tradycyjnie”, zaś wersję bezlinerową (z szyną zintegrowaną z butem) – jeśli chcesz wykonywać najbardziej zaawansowane tricki.

Pamiętaj, że rolki freestyle powinny idealnie przylegać do stopy – ich but nie może być luźny, powinien również dać się ciasno zapiąć (bez przekraczania granicy komfortu). Odpowiednie rolki freestyle znajdziesz np. na Asport.pl.

Jak zacząć naukę freestyle slalomu?

Na sam początek potrzebujesz podstawowego wyposażenia. Poza rolkami (i zestawem ochraniaczy – obowiązkowo!) przydadzą Ci się kolorowe kubeczki, które rozstawisz na szlaku – to pomiędzy nimi będziesz manewrować. Na początek wystarczy ok. 20 kubeczków, które rozstawisz w odległości 80 cm (120 – jeśli chcesz ćwiczyć tricki w przysiadzie lub 50 cm – do tricków jeżdżonych bokiem).

Jeżdżąc, pamiętaj, że:

  • Twoje kolana nie powinny zbliżać się do siebie,
  • nogi nie powinni ustawiać się w pozycji X.

Zacznij od najprostszych tricków, a więc wymienionych już, takich jak: Fish, Snake oraz Cross. Możesz się ich nauczyć, np. oglądając filmiki z tutorialami online lub (lepiej) śledząc innych rolkarzy i od nich uczyć się umiejętności poruszania się po szlaku. Udanej zabawy!