Crossfit uznać można za trening ze wszech miar wszechstronny oraz skuteczny, jeśli w grę wchodzi nasza kondycja ale także doskonałe zdrowie. Jednakże warto wiedzieć, że należy on do grup o podwyższonym ryzyku, dlatego to czy jesteśmy bezpieczni zależy przede wszystkim od precyzji, koncentracji i wysokiej sprawności ćwiczącego. Ćwiczenia te łatwo powodują urazy i bóle mięśni, dlatego należy wiedzieć w jaki sposób ćwiczyć aby być bezpiecznym.

Crossfit a zdrowie

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy crossfit jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Wszystko zależy od tego jakie mamy dotychczasowe doświadczenie w treningach a także jaki jest poziom naszej sprawności. Trening jest trudny i wymagający, często wykorzystywany w czasie szkolenia żołnierzy i policjantów. Oczywiście wymaga pewnych predyspozycji ale nie ma się co zrażać lecz zacząć od początku a szybko nabierzemy kondycji i osiągniemy znakomite efekty. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinny przystępować do niego te osoby, które:

  • Wcześniej nie miały ze sportem nic wspólnego
  • Cierpią na choroby układu krążenia
  • Mają problem ze zmianami pourazowymi i bólami stawów

Crossfit a ryzyko kontuzji

Kontuzje mogą zdarzyć się w każdym rodzaju sportu, jednakże w czasie uprawiania crossfitu jesteśmy na nie narażeni w stosunkowo dużym stanie. Dlaczego tak się dzieje? Ten rodzaj treningu bazuje przede wszystkim na ćwiczeniach z ciężarami., dlatego aby wykonywać je bezpiecznie musimy cechować się pewnym doświadczeniem. Dodatkowo jeśli ten trening jest bardzo intensywny wówczas może powodować zachwianie równowagi mięśniowej.

Jak zminimalizować ryzyko kontuzji?

Trenując niezwykle istotne jest to aby w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko zaistnienia jakichkolwiek kontuzji. Przede wszystkim warto posłuchać rad profesjonalnego trenera, dzięki czemu będziemy wiedzieć jak profesjonalnie a tym samym bezpiecznie wykonywać wszystkie ćwiczenia. Oczywiście ten rodzaj sportu bardzo męczy, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy z nim przygodę. Tym samym zacznijmy od ćwiczeń, które nie obciążą naszego ciała w nadmierny sposób.