Ciąża to bardzo szczególny czas, w którym mamy do czynienia z różnymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Bezwzględnie należy w tym czasie w sposób szczególny zadbać o własne zdrowie fizyczne oraz psychiczne, należy pozwolić sobie na odpoczynek, na różne przyjemności, ale jednocześnie też nie możemy nie wspomnieć o takim elemencie, jakim jest aktywność fizyczna w tym szczególnym czasie. Mówiąc o tym zagadnieniu, na pewno wskażemy na spacer jako na aktywność fizyczną, która w ciąży jest nie tylko dozwolona, ale nawet jest bardzo wskazana. Codzienny spacer uzależniony jest od aury panującej za oknem, gdyż ważnym aspektem jest zadbać o to, aby nie doprowadzić, nie dopuścić do wystąpienia żadnej infekcji.

Basen i bieganie w ciąży?

A co z innymi formami aktywności fizycznej? Bieganie, jazda rowerem, aerobik, pilates, fitness, basen? Jak najbardziej tak, ale nie w każdym przypadku. Intensywne ćwiczenia mogą być bowiem pewnym zagrożeniem dla rozwoju płodu i tym samym nie warto podejmować takiego ryzyka. Jeśli oczywiście chcemy ćwiczyć, jeżeli nie chcemy rezygnować z aktywności fizycznej, to niewątpliwie elementem koniecznym będzie konsultacja lekarska. Jeśli lekarz nam pozwoli, to wówczas możemy podjąć ową aktywność fizyczną, aczkolwiek nie powinna ona być zbyt intensywna. Aktywności fizycznej nie należy rozpoczynać w ciąży, a na pewno nie w jej pierwszym trymestrze, gdyż wówczas istnieje zwiększone ryzyko poronienia, a tego zasadniczo należy unikać. Aktywność fizyczna na pewno powinna być wyważona, na pewno nie powinna powodować różnych przeciążeń, na pewno powinna nam sprawiać przyjemność.

Dbaj o siebie w ciąży

Jeszcze raz podkreślmy to, że najlepszą formą aktywności fizycznej w ciąży jest spacer i w tym względzie nie mamy prawie żadnych ograniczeń. Z wszelkimi innymi rodzajami ćwiczeń należy uważać, aby nie zaszkodzić sobie ani też dziecku. W ciąży powinniśmy pozwalać sobie na różne przyjemności, na odpoczynek, na sen, na odpowiednią dawkę snu, a aktywność fizyczna to element dodatkowy, który nie musi zaistnieć.